Predstavitev laboratorija LECAD
LECAD je bil ustanovljen leta 1983 kot Laboratorijska Enota za računalniško podprto konstruiranje (CAD). Ustanovitev je predlagal prof. Jože Duhovnik v okviru Katedre za konstruiranje in transportne naprave. Poslanstvo LECAD-a je bilo v samem začetku usmerjeno v raziskave in razvoj konstruiranja in transportnih sistemov.
Konstruiranje je razumljeno kot proces od ideje do realizacije prototipa oziroma izdelka. Transportni sistemi predstavljajo tehnične sisteme v procesu transporta.
LECAD je ob ustanovitvi imel vsega skupaj tri raziskovalce, enega profesorja in dva asistenta. V letu 1990 je imel že enega profesorja, dva asistenta, dva raziskovalca in enega tehničnega sodelavca. Ob prehodu v novo tisočletje pa je imel dva profesorja, dva asistenta, štiri raziskovalce in dva tehnična sodelavca. V letu 2006 je skupaj v laboratoriju 15 redno zaposlenih sodelavcev.
Razvojno delo pri transportnih sistemih je bilo usmerjeno v transportne sisteme npr. popolnoma robotizirana linija za razgradnjo naloženih palet s pivskimi zaboji in v drugem delu nakladanje polnih steklenic v plastičnih zabojih nazaj na paleto (1980-1984). Takih sistemov je bilo izdelanih 35 za področje cele Evrope.
Raziskovalno delo je bilo najprej močno usmerjeno v razvoj modelirnikov 2-D in 3-D. Skupaj z močno razvojno skupino so bili raziskani in realizirani modeli ekspertnega sistema za oblikovanje tekalnega dela na avtomobilski pnevmatiki za SAVA Kranj (1983 – 1985). Pri tem je potrebno poudariti, da pojem modeliranja predstavlja v LECAD-u izdelava lastne programske opreme za modeliranje v 3-D prostoru. Iz modeliranja se je kasneje razvila analiza analognih ali digitalnih signalov za definiranje 2-D ali 3-D modela.
Raziskave razmer v vodnem toku (numerične simulacije) so bile intenzivno delane v obdobju 1990 do 1998 za podjetje LITOSTROJ. Rezultati raziskav so bili neposredno uporabljeni na projektih Stratos-Grčija, Vrhovo-Slovenija, Toro-Kostarika, Sole-Argentina, Fala-Slovenija in na Kitajskem.
V letu 1993 se je začelo delo na raziskavi informacijskih sistemov v procesu razvoja in kasneje v celotnem toku proizvodnega procesa. Danes potekajo raziskave na področju PDM in PLM procesov na specifičnih proizvodnih sistemih.
Od ustanovitve naprej smo raziskovali razvojno-konstrukcijski proces in iz tega področja je tudi največ objav.
V letu 2006 imamo v laboratoriju štiri manjše skupine, ki raziskovalno in razvojno delujejo na naslednjih področjih: celoviti razvoj izdelkov, PDM-PLM sistemi, modeliranje in analiza oblik ter napetosti in raziskave na področju fuzije.
V laboratoriju imamo poseben Center za celoviti razvoj izdelkov.
V letu 1996 smo začeli sodelovati z Univerzo v Sarajevu, Mašinski fakultet v Zenici. V letu 2004 je bil ustanovljen laboratorij LECAD II, Zenica, ki predstavlja enega od laboratorijev LECAD Group s sedežem v Ljubljani. LECAD II Zenica vodi prof.Balić.
V letu 2005 je bil ustanovljen LECAD Slavonski Brod na Strossmayerjevi univerzi v Osijeku s sedežem v Slavonskem brodu. Tudi ta laboratorij predstavlja enoto v LECAD Group. LECAD sLavonski Brod vodi prof. Kljajin.
LECAD predstavlja temeljno raziskovalno enoto v državi Sloveniji na področju konstruiranja in združuje na tem področju tudi raziskovalce iz Univerze v Mariboru, Fakulteta za strojništvo.
LECAD laboratorij je istočasno priznan in deluje kot tehnološki center (Republika Slovenija od 1993 naprej), center odličnosti (Evropski strukturni skladi – Sklad za regionalni razvoj 2006-2013) in programski vodja skupine LECAD (od 2003 naprej).
|