|
|
Enotni vmesnik med fuzijsko kodo in CAD modelirnikom
20.3.2015 Ljubljana
Raziskovalec Univerze v Ljubljani dr. Marijo Telenta, zaposlen v laboratoriju LECAD Fakultete za strojništvo, je prejel financiranje Evropskega konzorcija EUROfusion, kateri upravlja fuzijske raziskovalne aktivnosti v Evropi. Namen EUROfusion Engineering Grant (EEG) programa je spodbujanje odličnosti in kariernega razvoja mladih inžinirjev. Program EEG podpira njihove raziskovalne aktivnosti in mednarodne mobilnosti za obdobje treh let. V okviru EEG projekta je naloga dr. Marija Telente, pod mentorstvom doc. dr. Leona Kosa iz LECAD-a in so-mentorstvom dr. Roba Akersona iz Culham centra za fuzijsko energijo (CCFE), izdelava vmesnika med kodami za izračun fuzijske fizike in modeli CAD (Computer Aided Design). Ta vmesnik bo zagotavljal možnosti za konverzijo, zmanjšanje detajlov in prenos podatkov CAD do algoritmov za mreženje, ki se uporabljajo v kodah fuzijske fizike. Obstoječi postopki obdelave podatkov CAD so neprimerni in zamudni. Vmesnik zasnovan na znanstvenemu poteku dela bo presegel takšne težave. Razviti sistem bo nameščen in predstavljen na večini evropskih srednje velikih Tokamak napravah (MST), Skupni evropski torus (JET) napravi, stelaratorju W7-X ter ITER, JT60-SA, MAST-U, KSTAR, itd, s ciljem EEG projekta, da pripravi mednarodno sprejemljivo infrastrukturo.
Slike: Nekaj preteklih projektov fuzijskega inženeringa laboratorija LECAD.
Tri letni proračun projekta je 250.000,00€. V začetni fazi projekta se bo analiziralo obstoječe kode, postopke in formate, ki se uporabljajo v projektu EUROfusion. Analiza bo obsegala pregled različnih CAD programov, obstoječih postopkov vmesnika podatkov CAD, General Grid description (GGD) in 3D orodja za vizualizacijo.
S ciljem zagotoviti raziskovalcu ustrezno usposabljanje in delo so v času projekta planirane krajše in daljše mobilnosti raziskovalca v druge evropske fuzijske laboratorije. Prva daljša mobilnost bo potekla v fuzijskem centru CCFE za obdobje štirih mesecev, druga pa v JET za obdobje enega meseca. Krajši obiski pa so predvideni v več MST centrih in sicer; MAST-U, JET, ASDX Upgrade, TCV in W7-X. Mobilnosti bodo kandidatu omogočale celoten pregled kod za izračun fizike in orodij za CAD modeliranje, katera so na voljo v teh centrih. Končen produkt projekta bo grafični uporabniški vmesnik (GUI). Izhod vmesnika bo v GGD obliki, katera je razvita v delovnem sklopu Code Development (WPCD) EUROfusion projekta.
LECAD, laboratorij za CAD modeliranje, je vključen v fuzijske projekte od ustanovitve Slovenskega fuzijskega združenja (SFA) v letu 2005. Raziskovalci LECAD laboratorija imajo izkušnje z uporabo različnih CAD modelirnikov in s programiranjem CAD jeder za prenos CAD/STEP podatkov v splošni mrežni obliki General Grid description (GGD), ki jo uporabljajo v kodah EUROfusion. Dodatna prednost laboratorija je njegovo dolgoročno sodelovanje v pogodbenem dogovoru EFDA na področju integriranega tokamak modeliranja ter sodelovanje v EUROfusion konzorciju na področju razvoja kod WPCD v nalogah povezovanja podatkovnih struktur in različnih orodij za vizualizacijo in knjižnjic za integrirano modeliranje. LECAD laboratorij upravlja z največjim super-računalnikom v slovenskem izobraževalnem okolju, ki je del PRACE DECI mreže, Partnerstva za napredno računalništvo v Evropi, ter izvaja raziskave v fiziki plazme in fuzijskega inženiringa. Več informacij na http://lecad.fs.uni-lj.si in http://hpc.fs.uni-lj.si.
EUROfusion, evropski konzorcij za razvoj fuzijske energije, upravlja fuzijske raziskovalne aktivnosti v Evropi v imenu Euratom-a. Člane EUROfusion konzorcija predstavlja 29 nacionalnih fuzijskih laboratorijev. EUROfusion financira vse fuzijske raziskovalne dejavnosti v skladu z načrtom realizacije fuzijske energije »Roadmap to the realisation of fusion energy«. Načrt opisuje najbolj učinkovito pot do realizacije fuzijske elektrike in je rezultat analize evropskega fuzijskega programa European Fusion Programme, ki so jo izdelale raziskovalne enote v sklopu prejšnje pogodbe konzorcija EUROfusion European Fusion Development Agreement (EFDA). Evropski fuzijski laboratoriji neprekinjeno sodelujejo od leta 1970, ko so začeli gradnjo skupnega evropskega torusa Joint European Torus (JET). Za kooridiranje raziskovalnih aktivnosti po dokončanju JET-a je bil leta 1999 zasnovan pogodbeni dogovor o razvoju fuzije v Evropi EFDA. Od leta 2014 EUROfusion konzorcij pelje ta razvoj še korak naprej.
This work has been carried out within the framework of the EUROfusion Consortium and has received funding from the Euratom research and training programme 2014-2018 under grant agreement No 633053. The views and opinions expressed herein do not necessarily reflect those of the European Commission.
|
|
|